V kamenné prodejně je nyní možné platit také kartou. | Máte dotaz? Napište na info@jaspis-prikryvky.cz.

Jak nejlépe pečovat o deky z ovčí vlny? Nejšetrnější péči nabízí suché čištění v čistírně

Možná právě sedíte na své oblíbené pohovce pod svou oblíbenou huňatou dekou z ovčí vlny. Je vám příjemně a teplo. Jak jinak - deky z ovčí vlny patří mezi přírodní materiály s nejlepšími termoregulačními vlastnostmi. Aby vám deka sloužila co možná nejdéle, stačí málo. Správná a šetrná péče. Přinášíme vám pár tipů, jak udržet deku či přikrývku z ovčí vlny co nejdéle čistou a nadýchanou.

Větrejte na čerstvém vzduchu bez slunce

Ovce si svou “hřívu” impregnují přírodní látkou nazývanou lanolín. Ta dodává ovčí vlně antistatické a samočisticí vlastnosti. Vlna tak vlastně sama odpuzuje prach, nečistotu i vlhkost. Proto má přírodní vlna dlouhou životnost a proto se jí také někdy říká “generační”. K základní údržbě stačí pravidelné větrání na čerstvém vzduchu. Bez slunce a deště. Vodu vlna nemá ráda, na přímém slunci ovčí vlákno křehne a žloutne. Ideální je vlhká mlha, kdy se vlhkem vlna aktivuje a smršťováním vytlačuje případné nečistoty a celkově se regeneruje.

Když už se stane nechtěná nehoda a objeví se flíček, stačí jen vyčistit vlhkým hadříkem či měkkým kartáčkem a pracím prostředkem s lanolínem.

pece-o-prikryvky-2

Suché čištění vlny je nejšetrnější

Jakýkoli výrobek z ovčí vlny nejšetrněji vyčistíte suchým čištěním, při kterém nedochází k vysrážení či deformaci. 

Náš tým Jaspis přikrývky se rád o vaše deky či přikrývky a polštáře profesionálně postará. Využijte našich dlouholetých zkušeností. Vrátíme vám opět čistou a načechranou deku. Čištění a renovaci vašich přikrývek i polštářů vám v Novém Jičíně předvedeme ve vaší přítomnosti nebo na počkání do týdne. 

Praní pouze ruční v lázni do 30℃

Pokud už se rozhodnete pro domácí praní, věnujte dece maximální šetrnou péči. Perte ji pouze ručně ve vlažné vodě do 30℃. Dopřejte vlně udržení si svých jedinečných vlastností tím, že deku vyperete v pracím prostředku s lanolínem. Vlna je velmi náchylná na změnu teploty. Aby nedošlo k nežádoucímu vysrážení a zplstnatění, perte i máchejte ve vodě stejné teploty, popř. při máchání teplotu postupně snižujte. Velmi jemně - zásadně ručně - vymačkejte či nechte pouze stéct vodu z výrobku. A při máchání se vyvarujte aviváži, která vlnu znehodnotí. Sušte na sušáku ve vodorovné poloze. U drobnějších výrobků z ovčí vlny se tyto zásady dodržují snadněji, proto doporučujeme větší kousky, jako jsou právě zmiňované deky, pro důkladnější a snadnější údržbu přenechat odborníkům v čistírně.

Profesionálně se o vaše deky postaráme

Pokud zvažujete čištění dek, přikrývek či polštářů z přírodní vlny, ale také péřových přikrývek a polštářů, rádi vám poradíme a odborně výrobky vyčistíme. Zastavte se v našem kamenném obchůdku v Novém Jičíně, Zborovská 49 nebo nám napište na info@jaspis-prikryvky.cz. Vaše přání rádi vyslechneme rovněž na telefonním čísle 733 412 589 či 734 577 990.