V kamenné prodejně je nyní možné platit také kartou. | Máte dotaz? Napište na info@jaspis-prikryvky.cz.

Jak často měnit lůžkoviny a povlečení?

Ložnici, ale i dětský pokoj se snaží každá hospodyňka udržovat v čistotě. Uklízí, vysává, stírá prach. A pravidelně převléká ložní prádlo. Jak častá by však měla být správná pravidelnost - abychom postele udržovali hygienicky v dobrém stavu, ale také abychom se cítili komfortně a zdravě se vyspali?

Roztoči a bakterie

Začněme trochu oklikou. U lidské kůže. Skládá se z několik vrstev a nejsvrchnější pokožka je dále složena z dalších pěti pater buněk, které se stále nově tvoří. Nejsvrchnější buňky odumírají, vytvářejí rohovou vrstvu a ta se postupně odlupuje z našeho těla: Kůže se tak stále obnovuje. Celý proces trvá přibližně jeden měsíc. Faktem je, že téměř třetinu života strávíme spánkem, tudíž v posteli. Asi by bylo pro mnohé velice zajímavé nakouknout do svého lůžka pod mikroskopem. Nebo snad raději ani ne. Dost možná bychom byli nejen překvapeni výsledkem. Odumřelé buňky, pot, bakterie... Roztoči, kterých se jen tak nezbavíte ani při častém uklízení. Malí pavoukovci s osmi nožičkami jsou vesměs lidskému oku neviditelní. Milují vlhkost, tmu a teplo. Naše vyhřátá postel, kde vypotíme za noc dle údajů odborníků až 500 ml potu a ztratíme několik mg kůže, se stává pro malé parazity rájem na zemi. Produkují za svůj život až 200x více exkrementu než sami váží. A právě ten je problémem pro alergiky.

Větrejte na slunci i v mrazu

Roztoči jsou na zemi déle než lidé a jen tak jednoduše se jich nezbavíme. Bránit se můžeme tím, že jim znepříjemníme prostředí, ve kterém žijeme a ve kterém je nechceme. Větrejte co možná nejčastěji, pokud to čas dovolí - každý den klidně i 30 minut. Nezapomínejte na to ani na podzim a v zimě, v tomto období je koncentrace roztočů nejvyšší. Tak jako jim nesvědčí sluneční svit a sucho, zabíjí je i naopak mráz. Udržujte v ložnici nižší teplotu - nejlépe pod 18 stupňů, sušte prádlo venku, tím snížíte vlhkost v domácnosti. A tím i eliminujete výskyt roztočů.

luzkoviny

Čisté povlečení co 14 dní

Mnohokrát diskutujeme se zákaznicemi, jak často měnit ložní prádlo a lůžkoviny. I přes dodržování pravidelného větrání a udržování nízké teploty v ložnici, doporučujeme oblékat čisté povlečení alespoň jednou za 2 týdny. Doporučená teplota praní pro ložní prádlo je 60℃. Do pračky přidejte i plyšové hračky vašich dětí. Nebo je nechejte na celý den promrznout v mrazáku. Poté ale stejně vyperte, abyste se zbavili i mrtvých roztočů, kteří jsou také alergenem.

Péče o peřiny a polštáře

Samotné peřiny a polštáře by se měly prát dle doporučení odborníků alespoň dvakrát do roka. Obměnit za nové pak doporučujeme alespoň jednou za tři roky. Mluvíme o materiálech vhodné pro praní. Pak máme péřové peřiny a polštáře a vlněné přikrývky, které se nedoporučují prát v pračce. Lze je čistit profesionálně. Péřové peřiny vám při dodržování správného větrání a udržování v čistotě vydrží spoustu let. Ale i tyto doporučujeme nechat odborně vyčistit - nejpozději jedenkrát za 5 let polštáře (obličej a vlasy se nám mastí více), péřové peřiny vydrží i 7-10 let.

Vlna neztrácí na kvalitě ani množství. I proto je často nazývána “generační”. Ale i zde se roztoči dostanou. Vlněné peřiny a polštáře proto nechejte také odborně vyčistit nejpozději jedenkrát za 10 let. Pročištěním se opět zjemní, načechrají a tím získají svůj původní objem.

cisteni-peri-clanek

Rádi vám vyčistíme peří a vlněné lůžkoviny

Již přes 20 let nabízíme profesionální péči o vlněné i péřové peřiny. Služby čištění peří poskytujeme na objednávku. Vyčištěné lůžkoviny si následně můžete odvést nejpozději do 5 pracovních dnů. Pokud máte čas, při čištění můžete být přítomni. Čištění peří a renovace jedné peřiny nám zabere přibližně hodinu času.

Zastavte se u nás, rádi vám poradíme v našem kamenném obchůdku v Novém Jičíně na ulici Zborovská 49. Svůj dotaz nám můžete také napsat na mail info@jaspis-prikryvky.cz nebo nás kontaktujte na čísle 733 412 589 či 734 577 990