V kamenné prodejně je nyní možné platit také kartou. | Máte dotaz? Napište na info@jaspis-prikryvky.cz.

Polštáře, polštářky, zhlavce…

Každý máme ten svůj. Už malé děti si vybírají a zamilují se do svého jediného, nesmí jim chybět u babičky na prázdninách, musí se přibalit na dovolenou, některé ho berou jen tak na delší jízdu autem. Ano, máme na mysli polštáře. Stačí jen malý dekorativní polštářek, polštářek ve tvaru zvířátka či zdravotní polštář ve tvaru podkovy… Polštářů je nepřeberné množství. Jak si vybrat ten nejlepší?

Rozměry a druhy polštářů

Nejčastějším rozměrem u nás v Česku je 70 x 90 cm a o něco menší 50 x 70. Zdravotní polštáře mívají pak rozměry své nejrůznější.Každý máme doma nějaký dekorativní polštářek na gauči nebo v ložnice a tyto bývají většinou 40 x 40 cm nebo 50 x 50 cm.

Možná se to zdá být trochu podivné, ale tvar polštáře nejlépe vyberete podle polohy, ve které spíte. Zamyslete se, jak nejčastěji usínáte, v jaké poloze se probouzíte.

Spíte-li rádi na zádech, je pro vás vhodný středně měkký anatomicky tvarovaný polštář. Tak bude vaše páteř ve spánku ve správné poloze. Pokud někdo v poloze na zádech chrápe, jeho nejlepší volbou bude polštář proti chrápání. Jsou speciálně tvarované tak, aby správně podepřely krční páteř. Díky tomu nedochází k tak výraznému zúžení dýchacích trubic a tím může vést ke zmírnění hlasitého spánku.

Spíte-li častěji na boku, vybírejte vyšší, pevnější anatomicky tvarovaný polštář. Vhodný polštář vám správně srovná hlavu, šíji a ramena.

Spíte rádi na břiše? Tou správnou volbou pro vás je měkký, nízký polštář, který se vytvaruje lehce vaší spánkové poloze. Takovými jsou například klasické polštáře z přírodních materiálů - péřové polštáře, polštáře z ovčí vlny.

Dekorační polštářky se prodávají v nejrůznějších tvarech. A kromě těchto zhlavců jsou oblíbené polštáře pro kojící matky, různé rehabilitační a relaxační polštáře válcového tvaru nebo polštářky podkovy, které jsou ideálním pomocníkem nejen na cestování autem.

polstare-clanek-2

Jaké výplni dáte přednost?

Důležitým parametrem u polštáře je jeho náplň. Do obliby se vrací klasické prachové peří, které se vyznačuje výbornou tepelnou izolací. Péřový polštář i peřina se krásně přizpůsobí liniím člověka v jakékoli poloze. Péřový polštář však není vhodný pro alergiky na peří.

Úžasné termoregulační vlastnosti má ovčí vlna. Je o něco tužší, za to ji výborně snesou i alergici. Na trhu si vyberete z různých druhů vlny. Kromě tepelného komfortu oceníte i skvělé absorpční schopnosti vlhkosti i odolnost proti zašpinění.

Polštáře z dutého vlákna obsahují kousky či kuličky polyesterového vlákna. Tento materiál si zachovává stálost objemu a dobrou regeneraci po vyprání. Většina výrobců tyto polštáře dodávají se zipem, který umožňuje regulaci množství výplně.

Paměťová pěna je materiál, který najdete u zdravotních polštářů. Perfektně se vytvaruje vlivem tlaku a teploty podle tvaru vašeho těla. Doporučuje se pro úlevu od bolesti krční páteře a pro alergiky a astmatiky. Paměťová pěna je odolná proti roztočům.

Mezi další materiály patří nejrůznější nealergenní mikrovlákna, která nabízí lehkost, příjemnou měkkost a hřejivost. Ty, kteří mají vysoké nároky na hygienické prostředí, uspokojí antibakteriální výplň se stříbrem.

Pořídit si lze i vodní polštáře. Tyto unikátní polštáře s vodním vakem se krásně přizpůsobí poloze hlavy. Množství vody si regulujete sami a tím i výšku a měkkost polštáře. Voda se pak mění jednou do roka, je tepelně chráněná, proto vás nebude nikdy nestudí.

polstare-clanek

Péče o polštáře

Aby vám polštář dlouho vydržel a splňoval co nejdéle svůj účel a komfort, je důležité se o něj dobře starat. Životnost lůžkovin prodloužíte pravidelným větráním na čerstvém vzduchu.

Péřové a vlněné přikrývky se nechávají čistit profesionálně. Péřové polštáře doporučujeme nechat vyčistit alespoň jedenkrát za 5 let. Vlněné polštáře vydrží déle, také proto se jim říká “generační”. Vlněné lůžkoviny neztrácejí na kvalitě ani množství. Tým Jaspis-přikrývky v Novém Jičíně nabízí službu “čištění a renovaci” již přes 20 let a rád se postará o vaše péřové i vlněné lůžkoviny.

U polštářů z paměťové pěny se perou pouze návleky, chcete-li vrchní obaly, pouze ojediněle lze některé prát celé. Polštáře z ostatních materiálů se dají prát. Vždy dbejte pečlivě pokynů výrobců, na kolik stupňů nastavit prací program. obecně se doporučuje vyprat polštář jednou za půl roku až rok. Pro maximální péči přidejte máchání navíc a uberte otáčky při ždímání.

Tým Jaspis přikrývky vám přeje šťastnou ruku při výběru toho pravého polštáře pro váš komfortní a zdravý spánek.