V kamenné prodejně je nyní možné platit také kartou. | Máte dotaz? Napište na info@jaspis-prikryvky.cz.

Jak spravně pečovat o deky?

Na trhu je bohatý výběr materiálů - deky mohou být teplejší i chladnější, přírodní nebo umělé. A jsou také v několika rozměrech. Jak si vybrat tu pravou? Kromě toho, zda chcete pokrývku pro jednoho, nebo francouzskou deku pro pár, rozhoduje hlavně i jejich následná údržba.


Pro relaxaci během zimních večerů se určitě budou hodit teplé deky. Vybírat můžete podle vzhledu, rozměrů, ale především by vás měl zajímat druh materiálu, ze kterého je výrobek ušit, abyste věděli, jak se o něj starat, aby vám dlouho vydržel v původním tvaru i barvách. Naprostá většina dek na zabalení je vyrobena z flísu, na první dotek hebkého polyesteru s jemným chloupkem na povrchu. Pro praní platí určitá pravidla: při častějším praní se materiál opotřebuje, není už tak příjemně jemný a začnou se na něm vytvářet drobné kuličky ze svrchních chloupků. Po vyprání tedy plédy rychle rozvěste a nechte přirozeně uschnout, nežehlete je, jen povrch lehce překartáčujte kartáčem s měkkými přírodními chlupy.

Pokud chcete mít pokrývku trochu silnější, můžete si koupit prošívanou deku. Většina takových výrobků je naplněna dutým polyesterovým vláknem, jako povrchová tkanina se používají směsové materiály z bavlny a polyesteru. Pokud se chcete zachumlat do čistě přírodní deky, kupte si deky plněné jemným prachovým nebo obyčejným přírodním peřím, případně směsí obojího, s bavlněným povlakem. Tyto deky ale nemůžete prát v pračce, ale musíte se odnést do čistírny. Při nákupu dek se zajímejte, zda je možné výrobky prát či nikoliv. Většinu z nich vyperete v pračce při teplotě 30 nebo 40 °C na program jemné prádlo. Použijte gelové kapsle nebo prací gel.